U BC Zagreb, od početka studenoga, počeo je projekt pod nazivom „Četvrtkom u Radićevoj“ ili skraćeno: Č7.
Analizirajući popunjenost na tjednim događanjima, došli smo do zaključka da više osoba dolazi u crkvu ukoliko se organizira neko tematsko događanje; npr. koncert, Veliki četvrtak sa Večerom Gospodnjom, gostovanje nekog govornika i tome slično.
Željeli smo potaknuti naše članove da se više odazivaju na tjedna događanja u crkvi; željeli smo našu crkvu otvoriti prema van; željeli smo zahvatiti ljude koji možda nikad ne bi ušli u prostor naše crkve; željeli smo unijeti svježinu u sadržaj događanja u našoj crkvi. . .
I Odbor je donio odluku – krenulo se sa pilot projektom :Č7 pod vodstvom našeg starješine Željka Mraza i njegovog tima. Četvrtci će biti tematski: glazbeni četvrtak, predstavljanje knjige, teološke teme, društvene teme; a svaki član tima je zadužen za organizaciju, koncept „svog“ četvrtka.
Četvrtak, 3. 11. 11. u 19 sati – glazbeni četvrtak pod nazivom „Odan Bogu - J. S. BACH, glazba, riječi i djela“ pod vodstvom Kristine Bjelopavlović Cesar, ispunio je sva naša očekivanja; i više. Slušale su se uživo izvedbe nekih Bachovih djela za klavir, za violoncello i za glas; imali smo prilike čuti snimke sjajnih glazbenika putem youtube-a, a u nekoliko navrata smo slušali istu skladbu izvedenu u različitim obradama i na raznim, ponekad vrlo neobičnim instrumentima. No, posebna poslastica bili su tekstovi čitani iz knjige „Male kronike Ane Magdalene Bach“, supruge Johanna Sebastiana Bacha.
I upoznali smo jednog novog Bacha; Bacha čija su djela zapažena po intelektualnoj dubini, tehničkoj zahtjevnosti i umjetničkoj ljepoti, te su bila nadahnuće gotovo svim skladateljima evropske tradicije; Bacha koji je skladao više djela nego ijedan skladatelj prije ili poslije njega; Bacha čiju smo glazbu prvu poslali u svemir kako bi predstavljala ljudski rod; Bacha koji je u privatnom životu bio odan obiteljski čovjek, dobar suprug čiji je brak slovio kao jedan od neuobičajeno sretnih za to vrijeme; Bacha koji je cijelim svojim bićem ljubio svoga Boga i Spasitelja i sa Njim imao intenzivan odnos; Bacha koji je na kraju svake svoje skladbe napisao „SDG“ – Soli Deo Glora = samo Bogu slava; Bacha sa kojim ćemo se sresti u vječnosti!
Četvrtak, 10. 11. u 19 sati – zaboravljeni teolog – „Život i djelo Waltera Rauschenbuschaa SOCIJALNA DIMENZIJA EVANĐELJA“ pod vodstvom Željka Mraza, otvorio nam je nove vidike, dao nam spoznati da ako sa žarom živimo i prezentiramo našega Boga kao W.R., tada ni vremenski razmak od cijelog stoljeće nije bitan. Raschenbucshovo svjedočenje, djelovanje i uvjerenje da, ne samo pojedinac treba doživjeti obraćenje, nego i cijelo društvo, primjenjivo je i na našu situaciju u Hrvatskoj u 21. Stoljeću.
I pred nama je još interesantnih tematskih „Četvrtaka u 7“
Između Suzne doline i Kraljevstva Božjeg: SOCIJALNA DRŽAVA – gdje će kao gosti i govornici uz našeg brata Borisa Peterlina biti i gosp. Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata i gosp. Nedjeljko Marković, predsjednik udruge Pragma
Predstavljanje knjige
Razmišljanja o Božiću: Moj Božić i tvoj Božić (ni)je naš Božić
I još jedno predstavljanje knjige (Dražen Radman)
I pilot projekt :Č7 će zaključiti 15. 12. sa Božićnim koncertom
Da, u ova dva protekla četvrtka, došlo je više osoba nego inače. Mogli smo u našoj crkvi imati i one koji možda nikad ne bi ušle u naš prostor. I oni su svjedočili – bilo nam je dobro.
Hoće li se u našoj crkvi nastaviti i nakon 15. 12. Projekt :Č7? Vidjet ćemo nakon analize pilot projekta. No, ukoliko i neće biti svaki četvrtak tako tematski koncipiran, vjerujemo da će nam, i da su nam već do sada, odškrinute neke nove spoznaje, neka nova vrata djelovanja, dobiven je blagoslov.
I uistinu možemo zajedno sa J. S. Bachom nakon svakog četvrtka staviti „S.D.G.“ - Soli Deo Gloria = SAMO BOGU SLAVA
Blaženka Merhaut Bjelopavlović