Iz tiska su upravo izišle dvije nove knjige u nakladi Teološkoga fakulteta Matija Vlačić Ilirik. Riječ je o novim svescima u Bibliotheci Flaciani.
Dvanaesti svezak ove biblioteke predstavlja nam knjigu Uvod u Stari zavjet, Johna Dranea. Riječ je o čitkom pregledu Staroga zavjeta u kojemu se suvislo objašnjavaju njegove povijesne, knjževne i religijske dimenzije. Autor uspijeva istodobno predstaviti trenutno stanje na području stručne interpretacije Staroga zavjeta, kao i pojasniti razloge za revizije prijašnjih teorija. Pritom nastoji svoj tekst održati na razini pristupačnoj i neakademski orijentiranom čitatelju. Dodatnu zanimljivost ovoga naslova čitatelj može pronaći u odlomcima gdje Drane vrlo domišljato i slikovito aktualizira značenje starozavjetnoga sadržaja u današnje vrijeme i okolnosti.Knjigu je ukratko moguće predstaviti kao prikladni uvodni materijal za izučavanje Staroga zavjeta, posebice imajući na umu da se literatura koja se bavi starozavjetnim studijama na hrvatskom jeziku pojavljuje relativno rijetko i u većim vremenskim razmacima."… naša biblijsko-teološka literatura je bespogovorno prilično oskudna, osobito kada je riječ o knjigama koje poput ove informiraju, ali svojim informacijama pomalo i formiraju čitateljsku publiku. Stoga je prijevod ove knjige na hrvatski jezik i njezino objavljivanje istinsko obogaćenje upravo na našem teološkom prostoru." /iz Predgovora hrvatskom izdanju prof. dr. sc. Bože Lujića/. Prijevod potpisuje Giorgio Grlj, a urednica je dr. sc. Lidija Matošević. Opseg knjige je 333. stranice, a cijena iznosi 160 Kn.
Trinaesti svezak po prvi puta na hrvatskom jeziku donosi kritičko izdanje Lutherova Velikoga i Malog katekizma, priređeno iz renomiranog weimarskoga izdanja (Kritische Gesamtausgabe. 30. Band,1910.). Weimarsko izdanje najveće je i najbolje izdanje Lutherovih djela (prvi svezak objavljen je 1883.) i preduvjet je za mjerodavno proučavanje Lutherove teološke misli.
Martin Luther, krivnjom i osjećajem vlastite nedostatnosti potišten čovjek kasnoga srednjega vijeka, tih i skroman redovnik u katoličkom redu sv. Augustina, duboko promišljen i temeljito učen genij kršćanske teologije te neustrašiv i nezaustavljiv crkveni i društveni reformator šesnaestoga stoljeća, ovim je svojim djelima odgovorio na pitanja svoga vremena koja su na značajan način pitanja koja su s nama još i danas ... Fokus Lutherovih katekizama može se današnjem čitatelju učiniti kao usko povezan uz razne crkvene dogme i teološke posebitosti protestantizma. Takav je stav samo dio šireg značenja ovih tekstova. Njihov im je povijesni kontekst odredio jezik i sadržaj, a njihov je književni stil poznat još iz antike. Lutherov je izravan uzor naravno sv. Augustin i njegov „Enchiridion“. Baš kao i kod i sv. Agustina, Lutherov tretman općih mjesta kršćanske teologije iznenađuje čitatelja svojom jasnoćom ... Gotovo je nemoguće sažetije prikazati osnovne postavke kršćanskih odgovora na pitanje o ljudskoj egzistenciji bez da se u procesu izgubi dubina i širina te gotovo neiscrpna mudrost koja proizlazi iz naoko jednostavnih tvrdnji. /Iz predgovora hrvatskom izdanju/
Prevoditeljica knjige je dr. sc. Marina Miladinov, teološku redakturu potpisuje dr. sc. Lidija Matošević, a teološko-jezičnu lekturu Ruben Knežević. Opseg je knjige 114 stranica, a cijena iznosi 100 kuna.