“I Have A Dream” – slavni govor Martina Luthera Kinga prije 60 godina u Washingtonu

SBC - Savez živih crkava ujedinjenih poslanjem i služenjem svojim lokalnim zajednicama

'I Have A Dream” je sedamnaestominutni javni govor američkog baptističkog pastora Martina Luthera Kinga u kojem je govorio o svojoj želji za budućnost u kojoj crnci i bijelci, između ostalih, skladno koegzistiraju kao jednaki.

King je svoj govor održao na današnji dan prije 60 godina, 28. kolovoza 1963., a to je bio ključni trenutak američkog pokreta za prava crnaca. Govor je pratilo preko 250.000 boraca za građanska prava. Taj je govor osobito poznat po odlomku u kojem je King opisao svoje snove i nade o ljepšoj budućnosti za Afroamerikance u SAD-u.

Martin Luther King u taj je govor uključio mnogo elemenata iz Biblije, što je bio slučaj i s ostalim njegovim govorima. Govor 'Sanjam' postao je toliko slavan da ga se često smatra najpoznatijim američkim govorom 20. stoljeća.

Martin Luther King održao je navedeni govor sa stepenica koje vode prema zgradi u Washingtonu izgrađenoj u čast američkog predsjednika Abrahama Lincolna (Lincoln Memorial). Ta je zgrada udaljena od Bijele kuće 1.400 metara.

“Sanjam da će jednog dana ovaj narod ustati i živjeti ono u što vjeruje – da su svi ljudi po jednaki po rođenju. Sanjam da će jednog dana na crvenim brežuljcima Georgije sinovi bivših robova i sinovi bivših robovlasnika moći sjediti zajedno, za istim bratskim stolom”, dijelovi su iz govora Kinga.

“Sanjam da će jednog dana, četvero moje djece, živjeti u državi gdje im se neće suditi temeljem boje kože, već prema njihovom karakteru”, jedna je od najpopularnijih rečenica tog govora.

U govoru Martin Luther King opisuje budućnost bez rasističkih podjela i poziva sugrađane na ujedinjenje za slobodu. Kingu je 1964. godine dodijeljena Nobelova nagrada za mir.

Dana 4. travnja 1968. godine Martin Luther KIng je ubijen dok je stajao na balkonu svoje sobe na drugom katu motela Lorraine u gradu Memphisu u južnjačkoj državi Tennessee, a nešto više od dva mjeseca nakon ubojstva, uhićen je James Earl Ray, bijelac iz Illinoisa, koji je priznao ubojstvo. Osuđen je na 99 godina zatvora.

(pripremio Robert Bogešić)

Preneseno sa stranice Protestantsko evanđeoskog vijeća u RH