Od Gutenberga do Googla

SBC - Savez živih crkava ujedinjenih poslanjem i služenjem svojim lokalnim zajednicama

Zagreb, 29. listopada 2012. (IBA) – Uoči Dana reformacije koji se u svijetu obilježava 31. listopada kad je prema legendi Martin Luther na vrata Witenberške crkve prikucao svojih 95 teza, u Zagrebu je u organizaciji Protestantskog evanđeoskog vijeća, u knjižnici Tina Ujevića održana tribina pod naslovom 'Od Gutenberga do Googla – doprinos reformacije suvremenoj Europi.' Predavač je bio dr. Stanko Jambrek.

Skup je u ime PEV-a pozdravio mr. Mladen Jovanović naglasivši kako reformacija nije bila, kako je pogrešno prikazivana, ne-hrvatski pokret jer su baš reformatori bili ti koji su svojim prijevodom Biblije na hrvatski jezik nemalo doprinijeli kako duhovnosti tako i kulturi hrvatskoga naroda.

Predavač dr. Jambrek u svom je izlaganju istaknuo kako su reformatori iskoristili netom izumljeni tiskarski stroj kako bi Bibliju učinili dostupnom narodu na njegovu jeziku. Na kršćanima danas stoji zadatak da 'Google' tj. internet učine sredstvom da poruka evanđelja dođe do svakoga čovjeka. Sveto Pismo – Biblija knjiga je oko koje i po kojoj se dogodila Reformacija. Luther i drugi reformatori su tu knjigu vratili u središte crkvenog, osobnog duhovnog i društvenog života snažno naglašavajući njezinu ulogu u obiteljskom životu i obrazovanju. Bivši redovnik sa svojom je ženom i šestoro djece svakodnevno je čitao Bibliju u obiteljskom krugu i poticao druge da čine isto. Za razliku od dotadašnjeg stava da je redovništvo mjesto za upražnjavanje čednosti, Luther je tvrdio da je obitelj mjesto čednog i moralnog života.

U raspravi nakon predavanja ukratko je propitano reformacijsko načelo 'Ecclesia semper reformanda'. Mora li se samo pojedinac reformirati stalnom 'obnovom uma' o čemu piše apostol Pavao, ili se to mora događati i s Crkvom, koja je, htjeli mi to ili ne ipak i neka struktura sa svim zamkama koje strukturalizacija sa sobom nosi?

 

Predavač dr. Stanko Jambrek i moderator tribine Vatroslav Župančić