Zagreb, 12. svibnja 2012. (IBA) – U prostorijama Baptističke crkve Zagreb-Dubrava održana je Godišnja skupština Saveza baptističkih crkava u RH. Preko četrdeset izaslanika članica Saveza pristiglih iz cijele Hrvatske proradili su tijekom šest sati rasprave sve točke vrlo sadržajnoga dnevnog reda Skupštine.
Uvodni je dio, prema dobrom običaju, bio posvećen molitvi, Riječi i pjesmi. Riječju je poslužio pastor varaždinske baptističke crkve Nikola Vukov. Govorio je o sijanju sjemena Riječi i dinamici njegova rasta, uvodeći time okupljene u molitvu i traženje Božjega vodstva i mudrosti za rad Skupštine.
Radni je dio Skupštine započeo izlaganjem zbirnog izvješća o radu Saveza tijekom prošle godine, a podnio ga je predsjednik SBC u RH pastor Toma Magda. U svojemu je izvješću naveo neke inicijative i projekte koji se odvijaju na nacionalnoj i lokalnoj razini.
Spomenuti su tako projekti obrazovanja mladih vođa (OMV), susreti pastora – kako na ljetnom kampu Činta tako i na savjetovanjima o nekim važnim temama. Najavljen je i nastavak takvih susreta. Započelo se i s održavanjem seminara o evangelizaciji i osnivanju crkava. Srednja škola Čakovec, u kojoj je SBC u RH jedan od osnivača, već je sada tek s polovinom upisanih učenika jedna od najvećih vjerskih škola u Hrvatskoj. U Čakovcu su također stvoreni svi preduvjeti za medijski rad putem video i radio službe.
Prošle je godine izaslanstvo SBC u RH posjetilo predsjednika Republike Hrvatske dr. sc. Ivu Josipovića, a on je uzvratio posjetom Pastoralnom centru Baptističke crkve u Rijeci.
Rad s djecom (vjeronauk) i ženski rad svakako su jedno od najosmišljenijih i najaktivnijih područja djelovanja.
Teološko obrazovanje bilježi značajan razvojni pomak. Zagrebačko sveučilište krajem je 2010. prihvatilo izvođenje sveučilišnog studijskog programa 'Protestantska teologija' na preddiplomskoj i diplomskoj razini, a koji se izvodi na Teološkom fakultetu "Matija Vlačić Ilirik" i na Sveučilištu u Zagrebu.
Kamp Činta na ootku Ugljanu bilježi sve značajnije rezultate što se tiče porasta korisnika kampa, a također i poboljšanja kvalitete usluge (u tijeku je temeljita rekonstrukcija sanitarnog čvora).
Na području kulture pojedinci i skupine prisutni su na "daskama koje život znače" lutkarskim i drugim predstavama utemeljenima na biblijskim pripovijestima, a sudjeluju i na koncertima te ostalim glazbenim događanjima koji daleko nadilaze okvire mjesnih crkava.
Bilježi se velik broj ostalih crkvenih događanja, dvije nove ordinacije pastora, regionalni susreti crkava, seminari te kupnja i obnova crkvenih zgrada. Izvješće predsjednika SBC u RH jednoglasno je prihvaćeno.
Financijsko izvješće kao i proračun za 2012. predočio je Željko Mraz, glavni tajnik SBC u RH. Izaslanici crkava upoznati su s načinom i dinamikom trošenja sredstava kao i s poteškoćama s kojima se Savez i posebice glavni tajnik susreću pri osiguranju redovitog funkcioniranja svih djelatnosti i službenika Saveza. Skupština je prihvatila financijsko izvješće i proračun za 2012.
Druga je važna točka zasjedanja Skupštine bila rasprava o novom Statutu. Članice su unaprijed dobile prijedlog Statuta i na vrijeme poslale svoje primjedbe. O potrebi promjene i dopune postojećeg Statuta, kao i o ključnim odrednicama novoga Statuta govorio je Ivan Vučetić, rizničar Saveza. Promijenjene društvene okolnosti, činjenica postojanja naknadno donešenih novih vjerskih regulatornih propisa (Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica, Ugovor s Vladom RH), odrednice usvojene savezne Strategije 2020. – samo su neki od poticaja i razloga za pripremu i usvajanje novoga Statuta. Ukazujući na to da je za predložak Statuta preuzet Statut Saveza baptista iz Velike Britanije, Vučetić je naglasio i odrednice koje su omogućile stvaranje takvog okvira koji daje prostora postojanju različitosti ali istodobno i zajedničkom djelovanju.
Nakon predstavljanja novoga Statuta prešlo se na raspravu. U vrlo poticajnoj atmosferi bilo je mnoštvo dobrih zapažanja kao i pojašnjenja od strane predlagača (Izvršni odbor SBC u RH). Rasprava se posebice usredotočila na analizu odnosa između mjesne crkve i Saveza. Ukazalo se na nepostojanje Saveza kao nekog tijela odvojenog od članica, a što naročito ilustrira i činjenica da su velika većina članova Izvršnog odbora istovremeno i pastori mjesnih crkva. Očekuje se da će i novi Statut zadržati i promovirati kreativnu napetost između autonomije mjesne crkve i Saveza baptističkih crkava u RH koji stoji kao legitimacija pred javnošću i državnim organima Republike Hrvatske, ali također zastupa baptiste u Hrvatskoj i pred međunarodnim crkvenim i vjerskim udruženjima.
Zaključeno je da se rasprava oko novoga Statuta prihvati kao prvo čitanje te da se u roku od sljedećih nekoliko mjeseci poradi na daljnjim izmjenama i dopunama. Tijekom listopada planira se sazvati Izvanredna skupština SBC u RH na kojoj bi se Statut prihvatio.
Skupština je završena molitvom pastora Giorgia Grlja, predsjednika Skupštine SBC u RH.