Vratiti se poniznosti, integritetu i jednostavnosti
Cape Town, 24. listopad 2010. (IBA) - U predzadnjem razmatranju poslanice Efežanima izostao je razgovor u malim grupama, ali je to izobilno nadoknađeno nadahnutom propovijedi Calista Odedea. Odede je istaknuo kako su evanđeoski kršćani često razvili model crkve kao kule u koju se sklanjaju, a riječ je tome da način razlikovanja od svijeta leži u svetosti, a ne (fizičkoj) izdvojenosti.
U drugom djelu jutarnjeg programa Christopher Wright je govorio kako se zloporaba moći i financija te izostanak čistoće pojavljuju kao suvremeno idolopoklonstvo koje priječi napredak Evanđelja. Svoju je poruku usredotočio na poziv Crkvi da se vrati poniznosti, integritetu i jednostavnosti: 'Lausanne treba pokajanje, obnovu i predanje.' Razdori u evanđeoskim krugovima su posljedica nedostatka poniznosti i kristolikosti kod nekih jakih vođa koji se deklariraju evanđeoskim kršćanima.
Iznenađujuće je da se u Africi pojavljuju propovjednici tzv. Prosperity Gospela (Evanđelje uspjeha). O tome kako na prijevaran način izvlače novac od ionako siromašnih Afrikanaca koji, razočarani, postaju laki 'plijen' muslimanskih misionara, govorio je Femi Adeleye. 'Moramo naučiti jednostavnije živjeti zato što živimo u svijetu u kojemu jedni imaju sve, a drugi ništa, a Crkva mor svojim življenjem pokazati kako je Evanđelje za siromašne kao i za bogate.'
Elke Werner, supruga i u nas dobro poznatog spisatelja Wernera, govorila je ženama u službi i temeljnoj jednakosti spolova u Božjim očima.
Završetak je bio pridržan za izričaj javnog kajanja Crkve zbog idolopoklonstva koje se u nju uvuklo i time zapriječilo efikasnije naviještanje Evanđelja.
Na jednom od popodnevnih multipleksa uz ostale govornike o svojoj službi govorio je bračni par Eva i Danijel Mršić iz Splita svjedočeći o tome kako ih Bog u njihovoj različitosti zajedno koristi u službi Kraljevstva.
Nakana večernjeg programa, posvećenog životu i djelovanju Crkve u Europi i Euroaziji bila je i zajednička molitva. Nažalost, zbog obilja priloga, to je ujedno bio i najslabiji dio, a ako išta raskršćanjena Europa treba onda je to gorljiva molitva ne samo pojedinaca, već i cjelokupnog Kristovog tijela širom svijeta. Slavljenje su vodili glazbenici iz poznate londonske crkve All Soul's Church (poznata po Johnu Stottu koji je tu godinama služio). Nicky Gumbel je predstavio i kod nas dobro poznati Alpha tečaj istaknuvši u svojoj kratkoj ali moćnoj prezentaciji kako je Evanđelje: točno i smisleno, sila Božja za spasenje, riječi i djela, vitalno i hitno. Ono donosi spasenje, slobodu čovjeku. Kršćani se moraju prestati boriti jedni protiv drugih i početi zajednički donositi Evanđelje ljudima. U djelovanju crkve u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza progovorilo je nekoliko vođa iz Istočne Europe naglasivši kako Bog u tim zemljama podiže novi naraštaj mladih vođa kji će u skoroj budućnosti donijeti istinsku promjenu.