Impresije sa seminara
Cape Town, 22. listopad 2010. (IBA) - Preko stotinu i pedeset seminara ponuđeno je na Kongresu kako bi njegovi sudionici mogli produbiti svoje znanje i steći nove spoznaje u specifičnim područjima službe. Dakako da je svaki sudionik mogao sudjelovati samo na četiri seminara, ali već je i to bilo veliko iskustvo. Donosimo reakcije nekih iz hrvatskoga izaslanstva koje je jučerašnji slobodan dan iskoristilo za posjetu Rtu Dobre nade.
Analiza svjetonazora u filmovima i Evanđelje
Radionica se na kreativan i interaktivan način bavila analizom filmova i prepoznavanjem pouke koje filmovi nose, a filmovi su po mnogima najutjecajniji medij. Poruke filmova mogu se sukobljavati s Evanđeljem ili se s njim slagati. U oba smo slučaja pozvani na kritičko prepoznavanje i razumijevanje, kako zbog osobne izgradnje, tako i radi širenja Evanđelja. Radionica je pokazala praktične načine na koje to možemo činiti.
Momir Blažek, Zagreb
Anglikanski biskupi
Anglikanski su biskupi na jednoj od radionica predstavili svoju crkvu. Ključna riječ njihova djelovanja bila je poniznost. Skrušeno su priznali da su unutar njihove crkve bile dozvoljene stvari koje su sablaznile ne samo crkvu nego i svijet. Međutim, prepoznajući svoju slabost i uzdajući se u Kristovu snagu uvjereni su da mogu transformirati afričku populaciju, na autentičan joj način donijeti Evanđelje te tako izravno i na odgovoran način sudjelovati u izgradnji Božjeg kraljevstva. Mene je osobno dotaknula njihova tvrdnja da je afričko tlo posijano sjemenom žrtava ubijenih zbog Isusa Krista, te da smo kao udovi tijela Kristova dužni surađivati s tradicionalnim crkvama jer samo tako udruženi i podignuti snagom Kristovom možemo donijeti Evanđelje onima koji ga još nisu primili.
Karolina Bućo, Zagreb
Islam
U jednoj od mnogih dvorana kongresnog centra održan je seminar na temu 'Odnos kršćana prema Islamu'. Posebno zanimljivo bilo je izlaganje Josepha Cumminga s Yale University koji je kao misionar služio 15 godina u Mauritaniji među muslimanima. Govorio je o različitim razinama prilagodbe kršćanskih crkava kulturi u islamskim zemljama istaknuvši primjer zajednice vjernika koji se deklariraju kao muslimani koji vjeruju u Isusa kao Mesiju.
Jasmin Avdagić, Sibenik
Korištenje kratkometražnog filma kao poticaj duhovnom razgovoru
Prikazan je film do deset minuta (u kojima se može jako puno toga reći) - La Busqueda (potraga) o raskinutom odnosu oca i kćeri i njihovom pokušaju da se on ponovo uspostavi. U razgovoru koji je uslijedio pokušalo se taj film razumjeti i protumačiti kako s vjerničkog, tako i nevjerničkog motrišta. Razmotrene su i mnoge druge mogućnosti vizualnog prenošenja poruke Radosne vijesti sve s ciljem da se pokrene dijalog. Razgovor u skupini koje sam bio dio (Nepalci, Singapurka, Filipinka) pokazao je da su iskorištene i neiskorištene mogućnosti na tom polju jako velike.
Giorgio Grlj, Rijeka
Sedam globalnih trendova
Milosrđe - Mladi žele biti uključeni u djelo pravde, na pomoć odbačenima - brinemo li mi za potrebite u društvu?
Obostranost - Možemo globalno jedni drugima biti blagoslov. Ne samo očekivati od Zapada. Imamo i mi puno toga za dati. Blagoslovljenije je davati.
Migracije - Hrvatska je demografska slika loša. Jesmo li spremni za imigrante bez kojih neće biti daljnjeg razvoja kao što nije bilo ni drugdje u svijetu?
Sjećanje - Povijest je kod nas jako važna.
Tehnologija i mediji - U SAD-u su ljudi dnevno 7 sati pred TV-om, računalom, s mobitelom u ruci...
Monokultura - Sve je veća jednoobraznost (brendovi, MTV, ista moda, isti stil, isti utjecaj...)
Medijacija - Tko će biti 'između' svih podjela danas u svijetu? Lijevi - desni; liberali - konzervativci; bijeli - crni? Crkva ima veliku priliku u medijaciji.
Dražen Glavaš, Zagreb