Bog je na djelu
Cape Town, 19. listopad 2010. (IBA) - Prvi radni dan kongresa bio je posvećen temi 'Kristova istina', a započeo je razmatranjem Efežanima poslanice - središnjeg blblijskog teksta kongresa u malim grupama, a Ajit Fernando sa Sri Lanke u nadahnutom je izlaganju Riječi ohrabrio prisutne da neustrašivo ostanu u Kristovoj istini, dok je Os Guiness iznio šest razloga zbog čega treba visoko cijeniti istinu i uz nju ostati.Poslijepodnevni je program ponudio četiri velike teme, a sudionici su ih birali prema vlastitom interesu: Svjež pristup svjedočenju u 21. stoljeću; Dogma i različitost: može li se evanđeoska istina efektivno suočiti sa sekularizmom u pluralističkom svijetu; Medijska poruka je važna: o globalnim tehnologijama, lokalnim trendovima i istini Evanđelja; Ljudi na poslu: pripremiti se da se bude cjelovita Crkva.
Nakon pauze sudionici su se susreli po regionalnoj pripadnosti. Bila je to prilika da se predstave razne misijske inicijative među mladima, etničkim manjinama i sl. Na europskom je susretu posebno mjesto zauzelo predstavljanje Nieka Trampera, novoizabranoga glavnoga tajnika Europske evanđeoske Alijanse. Za blagoslov njegovog rada molio je dosadašnji tajnik Nik Nedelčev iz Bugarske.
'Bog je na djelu', glasio je naslov večernjeg okupljanja koje je bilo posvećeno Crkvi u Aziji. Kroz video prezentacije, kršćansku etno glazbu (Pakistan) i svjedočanstva (Indija) predstavljen je život mjesnih crkava veæina kojih nije lišena čak i velikih poteškoća. Cjeli je kongres obilježen činjenicom da su kineske vlasti zapriječile dolazak oko 200 delegata iz Kine vrativši ih s aerodroma njihovim kućama. Poslijepodne je održana konferencija za medije na kojoj je svjetska javnost upoznata s novim kršenjem ljudskih prava od strane kineskih vlasti. U izjavi se kaže: 'S dubokim smo žaljenjem, mi domaćini Cape Town konferencije 2010, primili vijest da su kineske vlasti onemogućile kineske izaslanike da sudjeluju na kongresu' rekao je Peter Tarantal, predsjednik Južnoafričkog Lausannskog komiteta, a Dough Birdsall dodaje: 'Planeri Lausanne nemaju namjere izazivati načela kineskih vlasti o neovisnosnim, autonomnim i samoupravljajuæim crkvama. Prepoznajemo narav kršćanske zajednice i njezin doprinos kineskome društvu dok poštuju postojeće kineske institucije. Ožalošćeni smo što su naše nakane i pozivi koji smo uputili izravno našoj kineskoj braći i sestrama pogrešno shvaćeni.' Okupljeno je mnoštvo, usrdno podignulo svoj glas Bogu za sve one koji zbog svoje vjere doživljavaju neslobodu.
Suze na lica delegata i dugotrajan pljesak podrške dobila je osamnaestogodišnjakinja iz Sjeverne Koreje koja je posvjedočila o teškom životnom putu svoje obitelji. Zbog bolesti ostala je bez majke, a kad su kineske vlasti deportirale oca nakon njihova bjega iz Sjeverne Koreje, ostala je kod obitelji kineskog pastora. Nakon što je odslužio trogodišnju kaznu zatvora njezin se otac ponovo vratio u Sjevernu Koreju kako bi propovijedao Evanđelje ali je opet uhvaćen i po svemu sudeći pogubljen. Ona sada u Južnoj Koreji studira političke znanosti i diplomaciju kako bi se u budućnosti mogla posvetiti obrani ljudskih prava.
Susret je završio videom u kojemu su prikazani najvažniji trenuci iz evangelizatorskog djelovanja Billya Grahama, oca Lausannskog pokreta, tijekom njegove dugogodišnje službe. 'Sjetite se svojih starješina koje su vam navjetsile riječ...' bile su moto pod kojim je priređen ovaj video u čast sada 92-o godišnjeg Grahama.