Sisak: Susreli se predstavnici vjerskih zajednica

SBC - Savez živih crkava ujedinjenih poslanjem i služenjem svojim lokalnim zajednicama

Zauzimanje za izuzete

Sisak, 16. lipanj 2010. (IBA) - Po prvi put nakon 2004. godine održan je susret visokih predstavnika vjerskih zajednica na nacionalnoj razini (izuzmemo li zagrebačke susrete). Susretu su uz domaćina, sisačkog biskupa dr. Vladu Košića pribivali i tajnik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije prof. dr. Jure Zečević, Toma Magda predsjednik SBC-a, o. Marinko Juretić iz SPC-a, o. Emil Cenov Angelov iz Bugarske PC, Ivan Lepitkov iz Makedonske PC, Branko Berić iz Evangeličke Crkve, Endre Langh iz Reformirane kršćanske Crkve, Damir Špoljarić iz EPC-a, Luciano Moše Prelević, iz Židovske općine Zagreb, Jasminka Domaš iz Židovske vjerske zajednice Bet Israel i predsjednik Mešihata Islamske zajednice muftija Ševko Omerbašić.

'Sudionici su u otvorenom i prijateljskom razgovoru', prema riječima Tome Magde, 'puno vremena posvetili razgovoru o stanju u pojedinim vjerskim zajednicama, o izazovima koji stoje pred svakom od njih, o implementaciji ugovora koji su sklopljeni s Republikom Hrvatskom, o obrazovanju u vjerskim školama, a posebice o pravima radnika i socijalno ugroženih. Prepoznata je važnost osnivanja hospicija kako bi rastući broj starih i nemoćnih, sve više prepuštenih nemilosrdnom društvu, bio u prilici dostojanstveno napustiti ovaj svijet.'

Zajedničku izjavu sudionika susreta donosimo u cijelosti.

Susretom, razgovorom i druženjem prvenstveno želimo vjernicima naših zajednica i cjelokupnoj javnosti posvjedočiti našu blizinu i naše zajedništvo u ljudskoj i vjerničkoj dimenziji te promicati kulturu međureligijskog dijaloga i suradnje.

U društvu uzdrmanom globalnom ekonomskom krizom vjerski poglavari izražavaju svoju solidarnost s onima koji su njome najviše pogođeni, posebno s radnicima koji su sve više obespravljeni i beskrupulozno izrabljivani. Zalažu se i za starije, bolesne i sve nemoćne koji se ne mogu skrbiti sami o sebi i pozivaju nadležne institucije u Hrvatskoj da u svrhu njihova zbrinjavanja pokrenu i realiziraju projekte, primjerice novih hospicija i srodnih ustanova. "Pozivamo i potičemo sve, u našim vjerskim zajednicama i izvan njih, da u ovo, u socijalnom pogledu osobito osjetljivo vrijeme, u skladu sa svojim mogućnostima, svi pomažemo i neumorno iskazujemo djelotvornu skrb za ljudsko dostojanstvo najugroženijih.

Pozivamo također na zreo i nekoristoljubiv način ophođenja s prirodom. Istjecanje nafte i erupcije vulkana podsjećaju na ranjivost naše Zemlje i obvezuju na odgovorno korištenje prirodnih potencijala. Podsjećamo da je 'ekologija prirode' u prvom redu 'ekologija srca'

Ljudsko djelovanje ne može svesti samo na interes i profit jer na taj način nema dobra za sve, nema nekonfliktnog društva, nema stvarnog napretka, ako se ne poštuje i ne vrednuju etička načela.

U pogledu različitih jednostranih prikazivanja prošlosti, što često predstavlja izvor novih nezadovoljstava, podjela i sukoba, podsjećamo sve koji se njome bave, o njoj pišu i govore, na potrebu zalaganja za istinu koju se ne smije ni u koju svrhu zlorabiti. 'Jedino na objektivnom i poštenom sagledavanju i prikazivanju prošlosti i aktualnih zbivanja moguće je graditi bolje odnose među narodima, vjerskim zajednicama i pojedincima.

Izražavamo žaljenje što se vjeru u Boga i religijske i konfesionalne pripadnosti diljem svijeta i nadalje zlorabi u političkim i drugim interesnim sukobima i iskazujemo svoje duboko neslaganje s time. Kao vjerski predstavnici kršćanstva, židovstva i islama podižemo svoj glas i ponovno svjedočimo: ni u jednoj od naših religija ne može se ubijati i nanositi zlo drugome u Božje ime! U Božje ime se čovjeku čini isključivo dobro a ne zlo! Religija ne gradi nasilje nego mir među ljudima!

Iskreno želimo da ovi naši izričaji i apeli ne ostanu 'mrtvo slovo na papiru nego da prožimaju i nadahnjuju svakodnevne misli, riječi i djela nas, naših vjernika i svih ljudi dobre volje.

 

 

Foto: IKA