Međucrkveni susret i seminar

SBC - Savez živih crkava ujedinjenih poslanjem i služenjem svojim lokalnim zajednicama

Crkve u tranziciji

Rijeka, Zagreb, Fužine, 14. siječanj 2010. (IBA) - Baptističke crkve Malešnica i Rijeka razmijenile su posjete pastora na nedjeljnom bogoslužju. Tako je pastor Mihal Kreko propovijedao u Rijeci, a pastor Giorgio Grlj u Zagrebu. Bila je to prilika da se zajednice osvježe porukama koje su donijeli propovjednici.

Druženje je nastavljeno ručkom u Fužinama gdje su se okupili članovi starješinstava, i đakonata kao i ostali zainteresirani i uključeni u službu u objema crkvama. Budući da je riječ o crkvama sa sličnom problematikom, iako različitom poviješću, vodstva crkava su odlučila da ovim susretom započnu niz zajedničkih promišljanja o konkretnim koracima u budućem razvoju crkava.

Nakana prvoga susreta bila je pozicionirati crkve u njihovom teološkom, sociološkom, kulturološkom kontekstu i posvjestiti vodstvima crkava njihovu odgovornost da crkvama posluže na njihovom putu iz obiteljskih crkava u crkve koje služe svojoj okolini. Pastor Kreko je u uvodnom predavanju krenuo od teze: 'Ako slobodne crkve žele zadržati svoj trajni utjecaj onda moraju dati izravniju i svjesniju pažnju svojoj nauci i crkvenoj praksi, obnoviti i preobraziti svoje shvaćanje crkve i tražiti u svom vremenu i u svojoj kulturi njen svjež izričaj. Svaki naraštaj je uvijek iznova stavljen pred taj zadatak. Zato crkva mora (a) razumjeti sebe (biblijski, teološki, kulturološki, sociološki i institucionalno), (b) organizirati sebe, (c) izraziti sebe (misija/poslanje) i (d) živjeti sebe (liturgija, zajedništvo, naučavanje i služba).

Uslijedila je rasprava po skupinama u kojima je tridesetak okupljenih članova obiju crkva u živom i otvorenom razgovoru pokušalo odgovoriti na pitanja: 'Kako shvaćamo i doživljavamo crkvu'? Sugovornici su bili suglasni da se obje crkve doživljavaju kao manje više obiteljske crkve s povremenim iskoracima k pastoralnim crkvama. Uz sve pozitivne stvari koje obiteljska crkva ima, a to je međusobno poznavanje i povezanost vjernika, ona nosi i one negativne konotacije kad se tijekom godina pretvori u obiteljski klub, što otežava ulazak novim članovima. Namjera je crkava da u novim prostorima zažive i novi oblik crkvenosti koja će biti više usmjerena potreba ljudi koji ju okružuju. No da bi se to dogodilo, uz sve ostalo potrebno je osmisliti i takve strukture koje će omogućiti da se život prepozna, razvije i ohrabri. Male grupe u velikoj zajednici igraju veliku ulogu kako se pojedinci ne bi izgubili u mnoštvu već se osjećali prihvaćeni. Zato male grupe moraju stvoriti ozračje koje po prirodi stvari nije moguće stvoriti u zajednici od više stotina vjernika. O svojim su iskustvima progovorili članovi BC Malešnica koja taj vid zajedništva njeguje posljednjih godina, a što se pokazalo vrijedno za razvoj duha zajedništva.

Tema sljedećeg susreta je 'relokacija', a sudionici će se pozabaviti onime što je potrebno učiniti da zajednica, koja poput riječke u skoroj budućnosti, uspješno preseli u novi prostor, ne noseći sa sobom i stare modele upravljanja i življenja crkvenosti.

 

 

(Foto: G.G.)